Фото без опису

Бізнес зобов’язаний «фіскалізувати» всі розрахункові операцій  – в області зареєстровано понад 16 тисяч РРО та ПРРО

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області зазначають, що при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу підприємці — платники єдиного податку другої, третьої та четвертої груп та на загальній системі оподаткування зобов'язані застосовувати РРО/ПРРО.

Загалом на початок липня 2024 року платники області зареєстрували 16334 РРО/ПРРО: з них 5047 РРО та 11287 ПРРО.

Разом з тим, податківці звертають увагу, що під час проведення фактичних перевірок документуються окремі факти ігнорування платниками законодавчих вимог : представники бізнесу не використовують РРО/ПРРО чи здійснюють розрахункові операцій без видачі фіскального чеку і відповідно за такі порушення застосовуються фінансові санкції.

За здійснення розрахункових операцій без видачі фіскального чеку передбачено фінансову відповідальність: за перше порушення у розмірі 100 відсотків вартості проданого товару та 150 відсотків за повторне.

 

Земельна ділянка сільськогосподарського призначення надана в оренду - як визначити об’єкт оподаткування ПДФО?

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області інформують, що відповідно до п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.

При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Статтею 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» із змінами та доповненнями встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПКУ).

Водночас, згідно з ст. 1 Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» із змінами та доповненнями, плата за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) має становити не менше 3 відс. визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).

При цьому умовами Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 № 5 із змінами та доповненнями передбачено, що розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством.

Таким чином, об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб за операціями з надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж 3 відс. визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).